Święta za pasem! Oto kilka praktycznych porad, jak wyjść z opresji i nie wpaść w świąteczną gorączkę porządków

Zostały niespełna trzy dni do Świąt Bożego Narodzenia. Choinka jeszcze nieubrana? Prezenty niekupione? W mieszkaniu grasuje „mały skrzat”, zwany nieporządkiem, a Ty nie wiesz, od czego zacząć? Najważniejsze jest ustalenie harmonogramu prac. Oto kilka praktycznych porad, dzięki którym okres przedświąteczny stanie się przyjemnym czasem, a Ciebie nie dopadnie gorączka porządków.

przygotowanie mieszkania do świąt

 

Spis treści
  1. 1. Ustal plan działania
  2. 2. Niezawodni kompani do walki z brudem
  3. 3. Wsparcie rodziny
  4. 4. Najlepsze zostawiamy na koniec

1. Ustal plan działania

Przed przystąpieniem do generalnych porządków usiądź wygodnie na kanapie, napij się herbaty i zastanów się, które pomieszczenia wymagają największej troski lub w których z nich czeka Cię najwięcej pracy. Jednym z najtrudniejszych zadań będzie uporządkowanie szpargałów w szafach. Zacznij więc od rzadko otwieranych zakamarków i wyrzuć z nich niepotrzebne przedmioty – dzięki temu zyskasz miejsce na przechowywanie rzeczy, które „zdobią” twoje meble. Pamiętaj, że im mniej drobiazgów znajduje się na półkach, tym pomieszczenie wydaje się być czystsze, co pomaga we wprowadzeniu ogólnego ładu i porządku w mieszkaniu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci również zetrzeć zbierający się kurz w zakamarkach mebli. Uporządkowanie przedmiotów dotyczy również lodówki! Najlepiej, rozpocząć porządki od wyjęcia z niej wszystkich artykułów spożywczych i porządnego wyczyszczenia wnętrza. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się starych i nie do końca świeżych produktów, ale również zrobisz miejsce na pyszne świąteczne potrawy.

 

2. Niezawodni kompani do walki z brudem

Po udanej segregacji pora zabrać się za odkurzanie, trzepanie dywanów, mycie podłogi, okien i sufitu. Zawsze należy pamiętać o zasadzie „kurz zgarniamy od góry do dołu”. W ten sposób nie zabrudzisz dopiero co umytej podłogi lub mebli. Zanim jednak zabierzesz się za wszystkie czynności, a tym bardziej za sprzątanie kuchni i łazienki, zacznij od zaopatrzenia się w odpowiednie środki czyszczące. Mocne detergenty na tłuszcz, osad z kamienia oraz różnego rodzaju plamy i zabrudzenia mogą okazać się nieodłącznym kompanem do walki z brudem. Jeśli jednak żaden detergent nie pomaga w wyczyszczeniu piekarnika, blachy czy rusztu możesz spróbować sprawdzonych, domowych sposobów. Soda oczyszczona z dodatkiem płynu do mycia naczyń i wody, sok z cytryny czy ocet z dodatkiem olejku zapachowego świetnie sprawdzą się do usunięcia trudnych zabrudzeń. Do umycia powierzchni mebli nadadzą się natomiast miękkie, lekko wilgotne ściereczki.

 

3. Wsparcie rodziny

Nikt nie powiedział, że przygotowanie domu do Świąt Bożego Narodzenia musi spoczywać tylko na Twojej głowie. Rozdziel zadania pomiędzy wszystkich członków rodziny. Porządki nie muszą w końcu oznaczać przykrego obowiązku. Spraw więc, aby była to okazja do wesołego spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Włącz muzykę ze świątecznymi piosenkami i wspólnie stwórzcie listę zadań. Dzieci mogą na przykład wytrzeć kurze, mężczyzna wytrzepać dywan, a Ty zajmiesz się myciem okien – czyste szyby z pewnością ułatwią Wam dostrzeżenie pierwszej gwiazdki!

 

4. Najlepsze zostawiamy na koniec

Mieszkanie lśni? W takim razie nadszedł czas na świąteczne dekoracje, choinkę i wigilijny stół. Sam moment ubierania świątecznego drzewka sprawia, że w domu zaczyna panować magiczna, świąteczna atmosfera. Jeśli nie masz w domu dekoracji, którymi mogłabyś ozdobić pozostałe pomieszczenia nic straconego – możesz wykonać je własnoręcznie! Co może być potrzebne? Do stworzenia zawieszek w kształcie serduszek wystarczą sznurek, drucik i żurawina. Ozdobne świeczki wykonasz natomiast ze słoika, gałązki oraz płatu naturalnej kory brzozowej. Pomocny może okazać się też biały lub kolorowy papier – idealnie sprawdzi się do tworzenia i wycinania zawieszek. Gdy mieszkanie błyszczy, a dekoracje zdobią pomieszczenia, warto pomyśleć, gdzie posadzimy wszystkich gości. Obecnie wiele osób do swojego mieszkania wybiera rozkładane stoły, których długość może mieć nawet 180 cm. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. W okresie Świąt domownicy nie muszą się martwić, gdzie ugoszczą wszystkich członków rodziny oraz czy na stole zmieści się 12 tradycyjnych potraw. Po Wigilii można natomiast przywrócić go do tradycyjnych rozmiarów. Podczas zimowej aury i świątecznych wieczorów warto zastanowić się również, w jaki sposób rozświetlić salon i nadać mu ciepłego, rodzinnego klimatu. Do tego świetnie nadadzą się przeszklone meble z oświetleniem – w połączeniu z czerwonymi bombkami, lampkami i zieloną, pachnącą choinką w mieszkaniu zapanuje niepowtarzalna, świąteczna atmosfera. Wtedy, pozostaje tylko czekać na wizytę Mikołaja!


jak przygotować dom na święta bożego narodzenia

Komentarze użytkowników (0)