Zaproś lato do swojego domu – aranżacja wnętrz w stylu marynistycznym

Lato zaczęło się na dobre. Słońce, plaża, ciepłe, beztroskie dni – czy nie cudownie byłoby zatrzymać te chwile na dłużej? Jest na to sposób, który niezależnie od pogody za oknem pozwoli ci poczuć się jak w środku upalnego lata. Wszystko dzięki aranżacji w stylu marynistycznym. Zobacz, jak możesz sprawić, by nadmorski klimat i wakacyjna atmosfera na dobre zagościły w twoich czterech ścianach.

 

Spis treści
  1. Aranżacja wnętrz w stylu marynistycznym
  2. Kolory to podstawa
  3. Diabeł tkwi w szczegółach
  4. Jasne meble – doskonała baza dla wielu aranżacji
  5. Otwórz przestrzeń

Aranżacja wnętrz w stylu marynistycznym

Styl marynistyczny to ponadczasowy trend. Pojawia się on zarówno we wnętrzarstwie, jaki i na modowych wybiegach. Wraz z upływem lat aranżacja ta nie tylko zaczęła być domeną domków letniskowych, ale szturmem wkroczyła również do mieszkań w mieście. Jej ogromnym atutem jest fakt, iż styl ten pasuje niemal do każdego wnętrza, które można zaaranżować za pomocą odpowiednich zestawów kolorów oraz elementów dekoracyjnych. Styl marynistyczny we wnętrzach obejmuje wykorzystanie materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych nawiązujących do morza, plaży, czy statków. Dobrze skomponowana przestrzeń powinna kojarzyć się z powiewem świeżości i duchem przygód. Motyw nawiązujący do morza sprawdzi się w każdym rodzaju pomieszczenia, począwszy od salonu, przez łazienkę kończąc na sypialni dziecka w stylu marynistycznym.

Podczas projektowania przestrzeni nie trzeba skupiać się na przedmiotach mocno podkreślających ten styl - liny w całym pokoju lub zasłony z kotwicami i marynarzami. Ten design jest zróżnicowany pod względem przejawów, motywów i metod projektowania przestrzeni, ale co najważniejsze ma tendencję do łatwości i prostoty.

styl marynistyczny

 

Kolory to podstawa

Przepis na letnie wnętrze jest bardzo prosty. Jego podstawą jest biel oraz naturalne kolory drewna, urozmaicone dodatkami w odcieniach błękitu, piasku i łagodnego brązu. Dopełnieniem kompozycji są oczywiście słynne marynarskie pasy, które mogą pojawić się na pościeli, kocach, czy dywanach. Jeśli chcemy przełamać spokojne morskie tonacje możemy pokusić się o dodanie do nich żywej czerwieni w postaci np. kilku poduszek w tym kolorze.

Salon w stylu marynistycznym to wypełnione światłem słonecznym pomieszczenie, pozbawione ciężkich zasłon i wzorzystych firanek, dzięki czemu otrzymuje się efekt nasłonecznienia i lekkości. Daje to poczucie wolności i równowagi, a także spokoju i ciszy. Śnieżnobiałe ściany i sufit pozwalają wizualnie powiększyć przestrzeń. Pokrycie podłogowe wykonane z naturalnego drewna wprowadza odrobinę kojącego ciepła. Wykorzystanie lekkiej nadaje wnętrzu komfortu i walorów estetycznych.

 

Diabeł tkwi w szczegółach

Nadruk w paski to jedno z obowiązkowych wymagań, które dotyczą pokoju urządzonego w stylu marynarskim. Nie jest konieczne zastosowanie tego wzoru w tekstyliach lub materiałach, z których wykonane są abażury lamp podłogowych, opraw oświetleniowych, a nawet żyrandoli. Paski najłatwiej jest odzwierciedlić w poduszkach, narzutach na łóżko czy sofę i zasłonach. Można je również wykorzystać dywanach i dekoracji ścian w postaci paneli.

Uzupełnienie biało-niebieskich stylizacji stanowią subtelnie wyeksponowane dodatki nawiązujące do dalekich rejsów i nadmorskiego krajobrazu. Typowymi detalami są muszle, rozgwiazdy, węzły i liny, koło sterowe, obrazki czy miniatury żaglówek – wybór jest naprawdę ogromny. Co istotne, wiele elementów dekoracyjnych możesz stworzyć własnoręcznie, wykorzystując do tego celu pamiątki przywiezione z wakacji. Jeśli spędzasz urlop nad morzem, pozbieraj trochę muszelek, kamieni i piasku, wsyp to wszystko do dowolnego szklanego naczynia i postaw na komodzie – będzie to nie tylko unikatowa ozdoba całego pomieszczenia, ale również element, który pozwoli Ci w każdym momencie wrócić myślami do beztroskich wakacyjnych dni.

wakacyjne dodatki w mieszkaniu
 
wakacyjne dekoracje w domu
 

Pamiętajmy jednak, by nie szaleć ze wzorami. Zachowujmy ich spójność, a także nie używajmy ich nadmiernie. Dla przykładu, w sypialni w stylu marynistycznym motyw morza powinien pojawić się w postaci pasków lub kotwic na kołdrze i poduszkach, ale już wybierając abażury, odrzućmy wzory i zdecydujmy się na jednolity materiał w kolorze bieli, błękitu, granatu lub szarości. Rolę dodatków w stylu marynistycznym w sypialni mogą również pełnić modele łodzi, kół ręcznych, zdjęcia krajobrazów morskich, skrzynie skarbów i wiele innych. Te elementy nie będą gryzły się ze wzorami na materiałowych ozdobach.

Jasne meble – doskonała baza dla wielu aranżacji

Jeśli chodzi o same meble, tutaj panuje duża dowolność. Jednak, aby aranżacja była naprawdę udana, jej bazą powinny być meble przywodzące na myśl naturalne lub jasne, zabielane drewno.

W celu delikatnego przełamania jednolitego koloru mebli warto wprowadzić do wnętrza pojedynczy element, nawiązujący do tradycyjnych wyrobów z wikliny, trawy morskiej lub rattanu. Może to być doniczka, kosz lub podstawa lampy stołowej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż jasne meble będą nie tylko stanowiły doskonałe tło dla błękitnych i czerwonych morskich dekoracji, ale ich uniwersalność sprawi, że w każdej chwili będzie można zrezygnować ze stylu marynistycznego na rzecz czegoś zupełnie nowego.

Ilość motywów, jakie wykorzystamy, zależy od tego, czy chcemy, by nasze wnętrza były utrzymane w klasycznym, uniwersalnym stylu czy w klimacie typowo marynarskim. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością dodatków – istotne jest, aby wnętrze było klimatyczne, ale pozostało również praktyczne i funkcjonalne.

Otwórz przestrzeń

Otwarty układ w rozmieszczeniu przestrzeni między kuchnią a jadalnią i salonem pozwala zachować poczucie przestronności i wygody. Przestrzeń  z dużymi oknami, nawet tylko w salonie, potrafi dosłownie skąpać całą powierzchnią w strumieniach naturalnego światła. Styl marynistyczny we wnętrzach otwartej przestrzeni charakteryzuje się konwencjonalnym jej podziałem – lecz nie przez ściany. Granice segmentów wypoczynkowego, jadalnego czy kuchni są oddzielone meblami i podłogami wyłożonymi dywanem lub wykładziną. Chociaż meble w tych obszarach nawiązują do tego samego stylu, to różnice występują w materiałach poduszek, designie lamp stołowych i towarzyszących im modelach mebli.

Komentarze użytkowników (2)
Gaja
03-07-2023 19:47:55
Kocham podróże, stąd też moje zamiłowanie do stylu "pirackiego" :) Jestem zachwycona takimi aranżacjami. Ciekawe inspiracje wpisujące się w ten styl widziałam na https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-mieszkania-online
Meblebook.pl
12-03-2021 14:58:22
Piękny styl i bardzo ciekawy artykuł, pozdrawiamy;)