Dziecko dorasta – co zrobić z jego pokojem?

Opublikowano

Okres dojrzewania u nastolatka to trudny czas nie tylko dla niego, ale również dla jego rodziców. W tym czasie nastolatek staje się coraz bardziej niezależną osobą, która chce wyrazić siebie na wiele sposobów. Widać to nie tylko w sposobie zachowania czy ubioru. Wraz z wiekiem zmieniają się również jego potrzeby aranżacji pokoju – od słodkich, kolorowych ścian, misiów i ramek po dominujące industrialne, nowoczesne akcenty. Co zrobić z pokojem dorastającego nastolatka, aby w pełni odpowiadał jego potrzebom?

Stocksy_txp4d9bfeaeHO8100_Medium_288442

Pokój musi wyrażać osobowość

Kiedy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, w jego życiu następuje wiele zmian. Zmienia się jego wygląd, ale także charakter. Aby nastolatek czuł się dobrze w swoim pokoju i chętniej spędzał czas w domu, jego własny kąt musi pozwalać mu w pełni wyrażać siebie. – Pokój nastolatka może stać się miejscem odpoczynku od nieubłaganych wymagań szkoły i życia społecznego. W czasach, w których młodzież czuje się osaczona, osobista przestrzeń może zaoferować ogromne uczucie ulgi – tłumaczy dr Carl Pickhardt w artykule opublikowanym na portalu psychologytoday.com. Nie oznacza to jednak, że rodzic powinien się zgadzać na wszystko. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z nastolatkiem i wspólne ustalenie jego potrzeb oraz dojście do porozumienia, które będzie satysfakcjonowało obie strony. Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. rozmowa o kolorze ścian oraz elementach, których brakuje dziecku w jego pokoju. Każdy nastolatek ma również jakieś zainteresowania i pasje. Warto zastanowić się więc nad wydzieleniem jednej ściany w pokoju, która posłuży mu do wyrażania siebie. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się pomalowanie jej farbą tablicową. Dzięki niej nastolatek będzie mógł do woli pisać i rysować, bez obawy o zniszczenie ścian czy mebli.

Po drugie funkcjonalność

Gdy nastolatek dorasta, zaczyna posiadać coraz więcej rzeczy. Jego pokój powinien być więc przede wszystkim funkcjonalny. Potrzebuje on wielu schowków, szuflad i szafek, w których będzie trzymał mnóstwo przedmiotów. Warto więc pomyśleć o zagospodarowaniu wolnej przestrzeni na dodatkową szafkę czy mebel, w którym pomieści swoje skarby. Nie muszą to być nowe meble, czasem postawienie zwykłego pudełka z ciekawą grafiką pozwoli rozwiązać sprawę. Dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni nastolatek zachowa swoją prywatność i będzie miał poczucie, że jego rzeczy są na właściwym miejscu, a po pokoju nie będą „grasować” niesforne skarpetki, deskorolki czy buty.

MebleWojcik-CAYMAN_HR

Małe czy duże zmiany?

Wszystko zależy od potrzeb, możliwości finansowych i wcześniejszego stanu wnętrza. W pomieszczeniu oczywiście najważniejsze są meble, które odpowiadają za ogólny wygląd pokoju. – Jeśli rodzice szukają nowych mebli do pokoju nastolatka, warto zastanowić się, które z nich najbardziej przypadłyby mu do gustu lub wspólnie wybrać się na zakupy. Jeśli nastolatek lubi oryginalne wnętrza i industrialne dodatki, warto postawić na meble z elementami przypominającymi np. recyclingowe drewno. Tego typu meble na pewno szybko nie znudzą się dorastającemu dziecku i będą służyć mu na lata – tłumaczy Ewelina Wójcik, Dyrektor Marketingu marki Meble Wójcik. Oczywiście nie zawsze istnieje potrzeba zmiany mebli, aby pokój z dziecięcego zmienił się w stylowe, młodzieżowe wnętrze. – Przy wyborze mebli nawet dla małych dzieci warto kierować się ich funkcjonalnością. Oprócz kwestii związanych z ilością półek i szafek bardzo ważny jest również ich kolor. Jeśli wybierzemy meble w jasnym, jednolitym dekorze np. naszą kolekcję Angel, mamy gwarancję, że posłużą nam na lata. W zależności od użytych kolorów na ścianach i dodatków można wtedy urządzić nimi zarówno pokoik przedszkolaka, jak i stylową i przytulną przestrzeń nastolatka – dodaje Ewelina Wójcik. Ponadto jeśli meble nie są ciemne, można rozważyć ich pomalowanie.

Wojcik_Angel_jpg ANGEL2017_HRaaa

Miejsce do nauki i relaksu

Istnieje duża szansa na to, że po przearanżowaniu pokoju z dziecięcego na młodzieżowy nastolatek będzie częściej przebywał w domu. Jeśli będzie dumny ze swojego pokoju z chęcią zaprosi również do siebie swoich przyjaciół. To ważne także z punktu widzenia rodzica. Wspólne przearanżowanie jego pokoju pozwoli poznać potrzeby nastolatka, a przy okazji jego znajomych.

Pokój młodzieżowy nie jest jednak tylko miejscem relaksu. Musi się w nim znaleźć miejsce do nauki, a także strefa do przechowywania książek i innych pomocy naukowych. Nawet jeśli nastolatek nie lubi siedzieć przy biurku i uczy się np. na łóżku, w jego pokoju należy zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni do nauki. W ten sposób nie zapomni o codziennych obowiązkach.

Wspólny pokój chłopca i dziewczynki. Jak połączyć sprzeczne interesy maluchów?

Opublikowano

Pokój dziecięcy i młodzieżowy to oaza każdej dorastającej pociechy. Często zdarza się jednak tak, że metraż mieszkania nie pozwala na to, aby dzieci posiadały oddzielne pokoje. Urządzenie wspólnego kąta dla rodzeństwa może sprawić wiele problemów. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli chodzi o aranżację wspólnego pokoju dla chłopca i dziewczynki. Jak przygotować pokój, który trafi w wymagające gusta Twoich pociech? Czy da się połączyć sprzeczne interesy maluchów?

Dziecięcy pokój musi spełniać wiele wymagań: musi być ładny, funkcjonalny i dostosowany do potrzeb i gustów dorastających pociech. Musi być również jasny i przytulny, aby sprzyjał odpoczynkowi i nauce. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń i przemyślana aranżacja pokoju może sprawić, że w nawet niewielkim pomieszczeniu rodzeństwo będzie czuć się komfortowo, a dziecięcym zabawom nie będzie końca.

Stocksy_txpeb26d8c2Tqp000_Large_468465

Niezależnie od tego, czy dzieci są w wieku przedszkolnym, czy powoli wchodzą w dorosłe życie, potrzebują komfortu i chwili tylko dla siebie. We wspólnym pokoju chłopca i dziewczynki najważniejsze jest więc wydzielenie stref i osobistych przestrzeni, aby każde z nich posiadało swój własny kąt. Najprostszym rozwiązaniem jest podzielenie pokoju na pół, gdzie zarówno chłopiec, jak i dziewczynka mają swoją własną przestrzeń. Można ją wydzielić na mnóstwo sposobów, m.in. za pomocą komody, dywanów, różnych kolorów ścian, tapet, naklejek, obrazów czy nawet pościeli. Tak wygospodarowana przestrzeń pozwoli zażegnać nieustanne kłótnie i spory o to, gdzie mają leżeć czyje zabawki i do kogo należy konkretna część podłogi.

Wbrew ogólnie przyjętym stereotypom, fakt dzielenia pokoju z rodzeństwem może wpływać pozytywnie na rozwój dorastających pociech. – Kiedy dzieci są małe, obecność drugiej osoby daje im poczucie bezpieczeństwa, a rodzeństwo może zapewnić większy komfort przed snem – mówi Patricia Dalton, doktor, psycholog kliniczny i terapeuta rodzinny w Waszyngtonie, w wywiadzie opublikowanym na portalu parents.com. – Dzieci, które dzielą pokój z rodzeństwem, uczą się akceptacji potrzeb innych osób i czasem rezygnowania z własnych potrzeb na rzecz lepszych relacji. Dzieci, które dzielą pokój, mają także większą tendencję do samodzielnej pracy –  przekonuje dr Dalton.

Amazon chłopiec Amazon dziewczynka

Wydzielenie przestrzeni we wspólnym pokoju chłopca i dziewczynki nie będzie możliwe, jeśli zabraknie w nim odpowiednio dobranych mebli. Są one niezwykle ważne nie tylko ze względu na potrzebę pomieszczenia mnóstwa rzeczy. Meble pozwalają również personalizować dziecięcą przestrzeń. Wybierając je do pokoju dzieci, warto zapytać swoje pociechy, co im się najbardziej podoba, na czym im zależy oraz jak wygląda ich wymarzony pokój. Obecnie na rynku występuje wiele marek i kolekcji pozwalających pogodzić sprzeczne interesy maluchów za pomocą kilku ciekawych pomysłów i sztuczek. – Pokój dziecięcy to miejsce marzeń i zabaw każdej dorastającej pociechy. Trafienie w ich gusta to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, jeśli trzeba pogodzić interesy zarówno chłopca, jak i dziewczynki. Nasze kolekcje młodzieżowe powstają z myślą zarówno o najmłodszych, jak i trochę starszych użytkownikach. Zależy nam, aby meble służyły im całe lata. Jedną z kolekcji, która daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych jest AMAZON. Nadaje się świetnie zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki. Wszystko za sprawą uchwytów, które występują w czterech różnych kolorach (pomarańcz, limonka, lila, opalino). Kolekcję wyróżniają również umieszczone wewnątrz mebli charakterystyczne boxy, nawiązujące do aktualnych światowych trendów. Warto również wspomnieć o naszej kolekcji HOBBY. Jej cechami rozpoznawczymi są wymienne fronty dostępne w aż pięciu kolorach (dąb dziki, fiolet, wanilia, brąz, turkus) oraz funkcja dodatkowego, wysuwanego spania, umieszczona w łóżku z tego systemu . Dzięki możliwości indywidualizowania mebli, kolekcja będzie się zmieniać wraz z potrzebami dorastającej pociechy. Nie można również nie wspomnieć o kolekcji ANGEL. System wyróżnia się stylowym dekorem Dąb White Craft imitującym bielone drewno. Stylowa i modna, a jednocześnie neutralna kolorystyka wykorzystywana w systemie daje ogromne możliwości aranżacyjne – mówi Ewelina Wójcik, Dyrektor Marketingu marki Meble Wójcik.

Hobby chłopiec Hobby dziewczynka

Gdy przestrzeń dla chłopca i dziewczynki w końcu zostanie oddzielona, a ich wymarzone meble zostaną wybrane, warto pomyśleć o miejscu do zabawy i nauki. Jeśli rodzeństwo świetnie się ze sobą dogaduje i lubi się razem bawić, nie ma potrzeby podziału pokoju na oddzielnie miejsca do zabawy. W takiej sytuacji można przeznaczyć większą część pokoju na strefę rozrywki. Ważne, aby była ona oddzielona, kolorowa i urozmaicona. Warto pomyśleć również o osobnych szafkach lub pudełkach na dziecięce skarby – dzięki nim zabawki rodzeństwa nie będą się mieszać, a dzieciom łatwiej będzie utrzymać porządek w pokoju. Inaczej jest w przypadku miejsca do nauki. W tej sytuacji zarówno chłopiec, jak i dziewczynka powinni mieć własną przestrzeń z oddzielnymi biurkami, przy których spokojnie będą mogli się uczyć i odrabiać prace domowe. Należy pamiętać, że biurka nie powinny być za małe i muszą być ustawione w takich miejscach, aby zapewniały dzieciom odpowiednią ilość światła dziennego. Blat biurka dla dzieci powinien mieć 50 cm głębokości i 60-75 cm szerokości. Ważne jest również, aby ręce położone na blacie zginały się w pod kątem 90 stopni, a ekran monitora oddalony był od dziecięcego wzroku o 50-70 cm.

 

Magiczny pokój dziecięcy

Opublikowano

Pokój dziecięcy to miejsce, gdzie rodzi się wyobraźnia, gdzie tworzą się plany na przyszłość, gdzie kształtuje si ę osobowość młodego człowieka. Dlatego warto taki pokój urządzić z pomysłem! Najlepiej zrobić  to samemu. Oto garść inspiracji.

Amerykanin kryjący się pod pseudonimem „Radamshome” spędził aż 18 miesięcy na stworzeniu magicznego pokoju dla swojej córki. Wszystko wykonał samodzielnie! Od spawania stalowej konstrukcji drzewa (które jest w stanie utrzymać aż 3 dorosłe osoby), po malowanie i dekorowanie. Dzięki pomysłowości ojca, córka może przenosić się do bajkowych krain, kiedy tylko zechce. Inspiracje to tajemniczy las, magiczne i bajkowe krainy, w których mieszkają wróżki.

daughter-bedroom-fairy-forest-radamshome-36

Kolejnym świetnym projektem pokoju dziecięcego, jest projekt Kerry Wright, która dla swojej 2-letniej córki stworzyła krainę bajek. Wnętrze inspirowane klasycznymi bajkami, ma rozwijać wyobraźnię i nakłaniać małą Chloe do czytania książek. To świetne rozwiązanie dla dziecka w wieku przedszkolnym.

daughters-book-themed-bedroom-28__880

Ostatnia inspiracja to pomysł, który nie wymaga, ani zbyt dużego pomieszczenia, ani zbyt dużych nakładów finansowych. Wystarczą farby, pędzle i trochę umiejętności. I dobry atlas!

I-made-a-beautiful-World-map-with-animals-for-the-babys-room17__880

www.facebook.com/elisagbcom