Boże Narodzenie coraz bliżej, zobacz jaki stół do jadalni wybrać, aby ten magiczny czas upłynął w ciepłej i rodzinnej atmosferze

Opublikowano

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze trochę czasu, jednak już teraz warto pomyśleć o odpowiednim stole, przy którym wspólnie z bliskimi spędzicie iście rodzinne święta w ciepłej i przyjemnej atmosferze. I tu nasuwa się pytanie – odpowiedni, czyli jaki? Oto kilka wskazówek, dzięki którym dobierzesz odpowiednie meble jadalniane do swojego wnętrza.

Obecnie w coraz większej ilości domów strefa kuchenna, jadalniana oraz wypoczynkowa zaaranżowana jest na jednej przestrzeni. Dlatego, jeśli nasza kuchnia jest otwarta na salon, jadalnia możne stanowić naturalną granicę oddzielającą te dwie strefy od siebie. Takie rozwiązanie wymaga jednak, aby stół i krzesła były spójne z wystrojem całego wnętrza. Całe szczęście, na rynku istnieje szeroki wybór mebli, dzięki którym jesteśmy w stanie wyposażyć zarówno jadalnię, jak i salon, tak by całość stanowiła nieodbiegającą od siebie stylem, idealną kompozycję.

Okrągły czy prostokątny?

Stając przed tą decyzją, oprócz walorów estetycznych warto rozpatrzeć również ilość miejsca jakim dysponujemy. Okrągły stół do jadalni zajmuje optycznie mniej przestrzeni, jednak najlepiej prezentuje się ustawiony na środku pomieszczenia. Pamiętajmy zatem, że ilość miejsca potrzebna do ustawienia tego typu mebla dla 6 osób to około 6 m². Stół prostokątny jest natomiast bardziej uniwersalny – możemy go ustawić zarówno na środku pomieszczenia, jak i przysunąć go do ściany. Tutaj jednak również panują pewne zasady, które pozwolą komfortowo korzystać z takiego rozwiązania. Czteroosobowy stół przysunięty krótszym bokiem do ściany wymaga od nas wygospodarowania około 4 m², a sześcioosobowy ustawiony na środku pokoju 7,5 m².

Zmiana wielkości stołu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki

Jeśli na co dzień wystarczy nam stół dla czterech osób, jednak potrzebujemy dodatkowego miejsca dla gości np. przy okazji świąt, dobrym rozwiązanie jest zakup stołu z funkcją rozkładania. Dzięki niej można zmieniać jego powierzchnię w zależności od potrzeb. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model jest wyposażony w synchroniczne prowadnice, które ułatwiają jego rozkładanie oraz czy dodatkowe elementy wydłużające blat „chowają się” w stole – to znacznie ułatwia ich przechowywanie.  Pamiętaj również, że na każdą osobę przy stole musisz liczyć około 60 cm długości blatu.

Z jakiego materiału?

Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór stołów z rozmaitych materiałów – drewna, szkła, kamienia oraz tworzyw sztucznych. Tak naprawdę wybór zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz budżetu. Istotnie jest, aby zwrócić uwagę na najważniejszy element stołu – blat. Najlepszy będzie taki, który ma gładką powierzchnię, odporną na wilgoć i zarysowania.  Kamienny blat z pewnością będzie bardzo trwały, jednak nie nadaj się on do małych wnętrz. Z kolei przy blacie z drewna istotny jest rodzaj drzewa wykorzystany do jego wykonania. Sosnowy będzie np. dosyć miękki, a co za tym idzie będzie łatwo się rysował. Z drugiej jednak strony po pewnym czasie możemy go odnowić i pomalować. Obecnie niezwykle modne jest łączenie drewnianych blatów z metalowymi lub stalowymi nogami. Taki zestaw doskonale sprawdza się w stylu minimalistycznym oraz industrialnym. Bardzo trwałe natomiast są blaty laminowane, które charakteryzują się nie tylko odpornością na zarysowania, ale również wysokie temperatury.

Jakie krzesła?

Gdy już wybierzemy odpowiedni stół do jadalni, czas pomyśleć o odpowiednich krzesłach, które będą pasowały do niego stylem i wymiarami. Dobrym pomysłem jest kupno całego zestawu – zyskamy wtedy pewność, że krzesła będą miały odpowiednią wysokość, kolor i proporcje w stosunku do stołu. Jeśli natomiast nie kupujemy kompletu, zwróćmy uwagę na to, czy krzesła mają odpowiednie wymiary np. czy bez problemu wsuniemy je pod stół.

Wszelakie uroczystości i spotkania z rodziną czy znajomymi nie mogłyby się odbyć bez stołu. To on jest towarzyszem codziennych posiłków, długich wieczornych rozmów i wyjątkowych okazji. Dlatego wybierając stół do jadalni kierujmy się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. W końcu niezależnie od jego wielkości, materiału czy kształtu, najważniejsze jest to, aby czas przy nim spędzony upływał w miłej i rodzinnej atmosferze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *